We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Antylia Oakton EcoTestr™ CTS1 Pocket Conductivity, Salinity, and TDS Meter
List Price
$100.50
Your Price
$100.50
Antylia Oakton Pocket Conductivity, Salinity, and TDS MeterUpgrades to design and function wont break the bank - ANT
NETA PART:
OKTN-35462-11
MFG.PART:
35462-11
UNSPSC:
41104200
Manufacturer:
Antylia
| Key_Feature1 | Conductivity, TDS, and salinity in one meter |
| Key_Feature2 | Expanded 4-digit dual-line display shows conductivity and temperature readings simultaneously |
| Key_Feature3 | Additional key provides an easier, more intuitive interface |
| Key_Feature4 | Improved cap functions as a sample cup and as a stabilizing base to stand the meter upright |
| Key_Feature5 | IP67-rated housing is waterproof and floats |
| Key_Feature6 | 1 year warranty |
| Warranty | 1 year |
| Max Temperature (° F) | 122.0 |
| Min Temperature (° F) | 32.0 |
| Max Temperature (° C) | 50.0 |
| Min Temperature (° C) | 0 |
| Temperature Resolution | 0.1°F (0.1°C) |
| Battery | 4 A76 1.5V miniature alkaline (included) |
| Temperature Accuracy | ±0.9°F (0.5°C) + 1 LSD |
| Meter Type | Tester |
| Display type | Dual-line LCD |
| Calibration | Single point |
| Temperature compensation | Automatic |
| Waterproof | Yes |
| Min Conductivity | 0.00 mS/cm |
| Max Conductivity | 20.00 mS/cm |
| Conductivity Resolution | 10 uS, 0.1 mS |
| Conductivity Accuracy | ±2% full-scale ±1 LSD |
| Min TDS | 0.00 ppt |
| Max TDS | 20.00 ppt |
| TDS Resolution | 10 ppm, 0.1 ppt |
| TDS Accuracy | ±2% full-scale ±1 LSD |
| Min Salinity | 0.0 ppt |
| Max Salinity | 10.0 ppt |
| Salinity Resolution | 0.1 ppt |
| Salinity Accuracy | ±2% full-scale ±1 LSD |
| SKU | OKTN-35462-11 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 35462-11 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41104200 |
| Manufacturer Name | Antylia |
| ProductLine | ANT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review