We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Symmetry Shield RP8 Column, 100 Å, 3.5 µm, 4.6 mm X 50 mm, 1/pk, with eConnect Column Tag
List Price
$1,026.00
Your Price
$1,026.00
Waters Symmetry Shield Rp8 Column, 100 Å, 3.5 Μm, 4.6 Mm X 50 Mm, 1/Pk, With Econnect Column Tag - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-WAT094260RF
MFG.PART:
WAT094260RF
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
This column comes equipped with an electronic eConnect column tag containing unique column-specific information. These NFC-enabled device-tagged columns were developed to automatically identify, track and digitally trace column use history. eConnect columns can be used on any HPLC, but its advantages are unlocked when used with the Waters Alliance iS System running Empower software.
Specifications
| Chemistry | C8 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Bonding Technology | Shield RP8 |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 3.5 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 100 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 335 |
| System | HPLC |
| USP Classification | L7 |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 50 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Application | Small Molecule |
| Brand | Symmetry |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| eConnect | Yes |
| SKU | WAT-WAT094260RF |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | WAT094260RF |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |