We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Nova-Pak C8 Column, 60 Å, 4 Μm, 3.9 Mm X 150 Mm, 1/Pk
List Price
$1,146.00
Your Price
$1,146.00
Waters Nova-Pak C8 Column, 60 Å, 4 Μm, 3.9 Mm X 150 Mm, 1/Pk, With Econnect Column Tag - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-WAT035876RF
MFG.PART:
WAT035876RF
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
Nova-Pak C8 columns are general purpose, silica-based, reversed-phase C8 columns that are based on 4 µm particle technology. Compared to a 5 µm column, Nova-Pak columns offer higher resolution, more efficient separations, and faster chromatography.
This column comes equipped with an electronic eConnect column tag containing unique column-specific information. These NFC-enabled device-tagged columns were developed to automatically identify, track and digitally trace column use history. eConnect columns can be used on any HPLC, but its advantages are unlocked when used with the Waters Alliance iS System running Empower software.
Specifications
| Chemistry | C8 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Silanol Activity | Medium |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 4 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 60 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 120 |
| System | HPLC |
| USP Classification | L7 |
| Inner Diameter | 3.9 mm |
| Length | 150 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Application | Small Molecule |
| Brand | Nova-Pak |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| eConnect | Yes |
| SKU | WAT-WAT035876RF |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | WAT035876RF |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |