We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Shodex Kc-811 Column, 7 Μm, 8 Mm X 300 Mm, 1/Pk
List Price
$2,724.00
Your Price
$2,724.00
Waters Shodex Kc-811 Column, 7 Um, 8 X 300 Mm, Polymer, 2 - 12 Ph Range, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-WAT034298
MFG.PART:
WAT034298
UNSPSC:
41116107
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
Primarily supports legacy methods. The Shodex KC-811 Column, which provides ion-exchange and reversed-phase chromatography modes, is packed with a sulfonated styrene-divinylbenzene copolymer. With high efficiency, this packing separates low-molecular-weight organic acids and water-soluble organics such as alcohols, aldehydes, and nitriles.
Specifications
| Particle Substrate | Polymer |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 12 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 7 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Format | Column |
| System | HPLC |
| Inner Diameter | 8 mm |
| Length | 300 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | Shodex |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-WAT034298 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | WAT034298 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41116107 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |