We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xselect Premier Hss C18 Vanguard Fit Cartridge, 2.5 Μm, 2.1 X 5 Mm, 3/Pk
List Price
$654.00
Your Price
$654.00
Waters Xselect Premier Hss C18 Vanguard Fit Cartridge, 2.5 Μm, 2.1 X 5 Mm, 3/Pk - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186010028
MFG.PART:
186010028
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
XSelect Premier Cartridges work with the XSelect Premier VanGuard FIT columns. These fully integrated guard cartridges protect the analytical column from matrix and sample contaminants, extending column lifetime.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.5 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 100 Å |
| Format | VanGuard FIT Cartridge |
| Surface Area | 230 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | HSS |
| Technique | LC |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 2.1 mm |
| Length | 5 mm |
| Carbon Load | 15 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | VanGuard |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-186010028 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186010028 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |
Write Your Own Review