We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xselect Premier Csh C18 Column, 130 Μm, 2.5 Um, 4.6 X 100 Mm
List Price
$1,548.00
Your Price
$1,548.00
Waters Xselect Premier Csh C18 Column, 130 Μm, 2.5 Um, 4.6 X 100 Mm - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186009873
MFG.PART:
186009873
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
XSelect Premier CSH C18 Columns are general purpose C18 columns that provide alternative selectivity compared to other C18 sorbents. Charged Surface Hybrid (CSH) technology enables superior peak shape and increased loading capacity for basic compounds. XSelect Premier Columns enable exceptional separation performance, robustness and throughput for HPLC assays while enabling a seamless transition path toward UPLC adoption. XSelect Premier Columns use MaxPeak High Performance Surface hardware technology which significantly reduces unwanted analyte/surface interactions that can lead to poor peak shape and losses in signal intensity.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 11 pH |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.5 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Premier Column |
| Surface Area | 185 |
| System | UHPLC |
| Particle Technology | CSH |
| Technique | LC |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 100 mm |
| Carbon Load | 15 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XSelect |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186009873 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186009873 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |