We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xbridge Premier Beh C18 Column, 130 Μm, 2.5 Um, 4.6 X 100 Mm
List Price
$1,548.00
Your Price
$1,548.00
Waters Xbridge Premier Beh C18 Column, 130 Μm, 2.5 Um, 4.6 X 100 Mm - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186009848
MFG.PART:
186009848
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
As a workhorse for method development, XBridge Premier BEH C18 sorbent can be used over an entire range of mobile phase pH (1-12). The trifunctionally bonded C18 ligand provides you with a universal column for most LC separations and gives you the widest usable pH range, superior low pH stability, and ultra-low column bleed. XBridge Premier 2.5 µm Columns enable exceptional separation performance, robustness and throughput for UHPLC and HPLC assays while enabling a seamless transition path toward UPLC adoption. XBridge Premier Columns use MaxPeak High Performance Surface hardware technology which significantly reduces unwanted analyte/surface interactions that can lead to poor peak shape and losses in signal intensity.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 12 pH |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.5 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Premier Column |
| Surface Area | 185 |
| System | UHPLC |
| Particle Technology | BEH |
| Technique | LC |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 100 mm |
| Carbon Load | 18 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XBridge |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186009848 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186009848 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |