We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Acquity Premier Glycoprotein Beh Amide, 300?, 1.7 Um, 2.1 X
List Price
$1,884.00
Your Price
$1,884.00
Waters Acquity Premier Glycoprotein Beh Amide, 300?, 1.7 Um, 2.1 X - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186009549
MFG.PART:
186009549
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
The ACQUITY Premier Glycoprotein BEH Amide 300Å, 1.7 µm, 2.1 x 150 mm Columns are designed for the analysis of intact glycoproteins, glycoprotein fragments, and glycopeptides. Each batch of Glycoprotein BEH Amide 300Å, 1.7 µm, material is specifically quality control tested with the Waters Glycoprotein Performance Test Standard (p/n: 186008010) that includes a mixture of Ribonuclease A as well as Ribonulease B glycoforms) to help ensure batch to batch consistency. The column hardware utilizes MaxPeak High Performance Surface (HPS) that reduces unwanted analyte surface interactions and greatly improves peak shape, recovery, and reproducibility.
Suggested Use: Glycoprotein analysis, Glycopeptide analysis
Specifications
| Chemistry | Amide |
| Separation Mode | Hydrophilic Interaction (HILIC) |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 10 pH |
| Temperature Limits | 90 C |
| Maximum Pressure | 15000 psi (1034 Bar) |
| Endcapped | No |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 1.7 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 300 Å |
| QC Tested | Glycoprotein |
| Format | Premier Column |
| Surface Area | 185 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | BEH |
| Technique | LC/MS |
| USP Classification | L68 |
| Inner Diameter | 2.1 mm |
| Length | 150 mm |
| Carbon Load | 12 % |
| eCord | Yes |
| UNSPSC | 41115709 |
| Application | Glycan |
| Brand | ACQUITY UPLC |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186009549 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186009549 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |