We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xselect Hss Pfp Vanguard Cartridge, 100å, 5 Μm, 3.9 Mm X 5 Mm, 3/Pk
List Price
$654.00
Your Price
$654.00
Waters Xselect Hss Pfp Vanguard Cartridge, 100a, 5 Um, 3.9 Mm X 5 Mm, 3/Pkg, Silica, Usp Class: L43, 2 - 8 Ph Range, High Silanol Activity, 230 M2/G, Spherical, 7 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186007874
MFG.PART:
186007874
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
XSelect HSS PFP VanGuard Cartridges are used to extend analytical column lifetime and performance by removing particulate contamination from the mobile phase stream. This cartridge is optimized to protect all 4.6 mm I.D. XSelect HSS PFP analytical columns containing 5 µm sorbent particles.
Specifications
| Chemistry | PFP/Fluoro-Phenyl |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | No |
| Bonding Technology | PFP |
| Silanol Activity | High |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 5 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 100 Å |
| Format | VanGuard Cartridge |
| Surface Area | 230 |
| System | HPLC |
| Particle Technology | HSS |
| USP Classification | L43 |
| Inner Diameter | 3.9 mm |
| Length | 5 mm |
| Carbon Load | 7 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XSelect |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-186007874 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186007874 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |