We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xbridge Beh C18 Vanguard Cartridge, 130å, 5 Μm, 3.9 Mm X 5 Mm, 3/Pk
List Price
$654.00
Your Price
$654.00
Waters Xbridge Beh C18 Vanguard Cartridge, 130a, 5 Um, 3.9 Mm X 5 Mm, 3/Pkg, Hybrid, Usp Class: L1, 1 - 12 Ph Range, Low Silanol Activity, 185 M2/G, End Capped, Spherical, 18 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186007771
MFG.PART:
186007771
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
XBridge BEH C18 VanGuard Cartridges are used to extend analytical column lifetime and performance by removing particulate contamination from the mobile phase stream. This cartridge is optimized to protect all 4.6 mm I.D. XBridge BEH C18 analytical columns containing 5 µm sorbent particles.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 12 pH |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 5 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | VanGuard Cartridge |
| Surface Area | 185 |
| System | HPLC |
| Particle Technology | BEH |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 3.9 mm |
| Length | 5 mm |
| Carbon Load | 18 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XBridge |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-186007771 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186007771 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |