We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xterra Shield Rp18 Prep Guard Cartridge, 125å, 10 Μm, 30 Mm X 10 Mm, 1/Pk
List Price
$780.00
Your Price
$780.00
Waters Xterra Rp18 Prep Guard Cartridge, 125a, 10 Um, 30 Mm X 10 Mm, 1/Pkg, Hybrid, Usp Class: L1, 2 - 12 Ph Range, Low Silanol Activity, 175 M2/G, End Capped, Spherical, 15 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186006905
MFG.PART:
186006905
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
30x10mm Prep Guard Cartridge together with the 30x10mm Prep Guard Holder (part number 186006912) is designed to protect both HPLC and SFC 30 mm ID Prep OBD™ columns. Placing this guard assembly ahead of the prep column will provide longer column lifetimes and reduce purification costs.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 12 pH |
| Temperature Limits | 60 C |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Bonding Technology | Shield RP18 |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 10 µm |
| Pore Size | 125 Å |
| Format | Prep Guard Cartridge |
| Surface Area | 175 |
| System | HPLC Preparative |
| Technique | LC, LC/MS |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Length | 10 mm |
| Carbon Load | 15 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XTerra |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186006905 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186006905 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |