We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xselect Hss C18 Sb Column, 100å, 5 Μm, 1 Mm X 150 Mm, 1/Pk
List Price
$1,464.00
Your Price
$1,464.00
Waters Xselect Hss C18 Sb Column, 100a, 5 Um, 1 Mm X 150 Mm, 1/Pkg, Silica, Usp Class: L1, 2 - 8 Ph Range, Medium Silanol Activity, 230 M2/G, Spherical, 8 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186006419
MFG.PART:
186006419
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
HSS C18 SB columns are intended for low pH separations that contain complex mixtures of basic and non-basic compounds. HSS C18 SB columns give you alternative analyte selectivity compared to most modern, high coverage, fully endcapped C18 stationary phases. HSS C18 SB HPLC columns are fully scalable and transferable to UPLC separations.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Temperature Limits | 45 C |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | No |
| Bonding Technology | C18 SB |
| Silanol Activity | Medium |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 5 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 100 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 230 |
| System | HPLC |
| Particle Technology | HSS |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 1 mm |
| Length | 150 mm |
| Carbon Load | 8 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XSelect |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186006419 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186006419 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |