We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xselect Hss C18 Column, 100å, 5 Μm, 3 Mm X 100 Mm, 1/Pk
List Price
$1,308.00
Your Price
$1,308.00
Waters Xselect Hss C18 Column, 100a, 5 Um, 3 Mm X 100 Mm, 1/Pkg, Silica, Usp Class: L1, 1 - 8 Ph Range, Low Silanol Activity, 230 M2/G, End Capped, Spherical, 15 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186006397
MFG.PART:
186006397
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
The HSS C18 packing is the most stable commercially available bonded phase and does not suffer from peak shape issues that plague older stationary phases that rely upon steric protection (and lack of endcapping) to produce stability at low pH. The HSS C18 HPLC columns are fully scalable and are completely transferable to UPLC separations.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 5 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 100 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 230 |
| System | HPLC |
| Particle Technology | HSS |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 3 mm |
| Length | 100 mm |
| Carbon Load | 15 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XSelect |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186006397 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186006397 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |