We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xselect Csh C18 Column, 130å, 2.5 Μm, 2.1 Mm X 30 Mm, 1/Pk
List Price
$1,236.00
Your Price
$1,236.00
Waters Xselect Csh C18 Xp Column, 130a, 2.5 Um, 2.1 Mm X 30 Mm, 1/Pkg, Hybrid, Usp Class: L1, 1 - 11 Ph Range, Low Silanol Activity, 185 M2/G, End Capped, Spherical, 15 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186006100
MFG.PART:
186006100
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
XSelect CSH C18 columns are general purpose C18 columns that provide alternative selectivity compared to other C18 sorbents. Charged Surface Hybrid (CSH) technology enables superior peak shape and increased loading capacity for basic compounds. Packed in ultra-low dispersion hardware, 2.5 µm eXtended Performance [XP] columns enable exceptional separation performance, robustness and throughput for HPLC assays while enabling a seamless transition path toward UPLC adoption.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 11 pH |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.5 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 185 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | CSH |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 2.1 mm |
| Length | 30 mm |
| Carbon Load | 15 % |
| eCord | Yes |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XSelect |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186006100 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186006100 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |