We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xbridge Beh Hilic Column, 130å, 2.5 Μm, 4.6 Mm X 30 Mm, 1/Pk
List Price
$1,236.00
Your Price
$1,236.00
Waters Xbridge Beh Hilic Xp Column, 130a, 2.5 Um, 4.6 Mm X 30 Mm, 1/Pkg, Hybrid, Usp Class: L3, 1 - 8 Ph Range, Low Silanol Activity, 185 M2/G, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186006084
MFG.PART:
186006084
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
XBridge BEH HILIC columns contain unbonded BEH substrate and are designed to retain and separate very polar compounds. These unique columns are optimized and tested to produce efficient, reproducible separations under HPLC HILIC conditions. More rugged than silica based HILIC phases, the BEH particle’s chemical stability results in long column lifetimes. Packed in ultra-low dispersion hardware, 2.5 µm eXtended Performance [XP] columns enable exceptional separation performance, robustness and throughput for HPLC assays while enabling a seamless transition path toward UPLC adoption.
Specifications
| Chemistry | HILIC |
| Separation Mode | Hydrophilic Interaction (HILIC) |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 9 pH |
| Maximum Pressure | 10000 psi (690 Bar) |
| Endcapped | No |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.5 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 185 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | BEH |
| USP Classification | L3 |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 30 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XBridge |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186006084 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186006084 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |