We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xbridge Beh Hilic Column, 130å, 3.5 Μm, 2.1 Mm X 150 Mm, 1/Pk
List Price
$1,464.00
Your Price
$1,464.00
Waters Xbridge Beh Hilic Column, 130, 3.5 Um, 2.1 Mm X 150 Mm, 1/Pkg, Hybrid, Usp Class: L3, 1 - 9 Ph Range, Low Silanol Activity, 185 M2/G, End Capped, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186004434
MFG.PART:
186004434
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
XBridge BEH HILIC columns contain unbonded BEH substrate and are designed to retain and separate very polar compounds. These unique columns are optimized and tested to produce efficient, reproducible separations under HPLC HILIC conditions. More rugged than silica based HILIC phases, the BEH particle’s chemical stability results in long column lifetimes.
Specifications
| Chemistry | HILIC |
| Separation Mode | Hydrophilic Interaction (HILIC) |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 9 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 3.5 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 185 |
| System | HPLC |
| Particle Technology | BEH |
| USP Classification | L3 |
| Inner Diameter | 2.1 mm |
| Length | 150 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XBridge |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186004434 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186004434 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |