We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xbridge Beh Shield Rp18 Column, 130å, 3.5 Μm, 1 Mm X 100 Mm, 1/Pk
List Price
$1,320.00
Your Price
$1,320.00
Waters Xbridge Beh Shield Rp18 Column, 130, 3.5 Um, 1 Mm X 100 Mm, 1/Pkg, Hybrid, Usp Class: L1, 2 - 11 Ph Range, Low Silanol Activity, 185 M2/G, End Capped, Spherical, 17 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186003149
MFG.PART:
186003149
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
XBridge BEH Shield RP18 columns complement the XBridge BEH C18 and C8 phases and provide a necessary and powerful tool for HPLC method development. The embedded carbamate group in the bonded phase ligand provides alternate selectivity, especially for phenolic compounds compared to straight chain alkyl columns.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 11 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Bonding Technology | Shield RP18 |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 3.5 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 185 |
| System | HPLC |
| Particle Technology | BEH |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 1 mm |
| Length | 100 mm |
| Carbon Load | 17 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XBridge |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186003149 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186003149 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |