We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Biosuite Diol (Oh) Column, 450å, 13 Μm, 7.5 Mm X 300 Mm, 20k - 1m, 1/Pk
List Price
$3,510.00
Your Price
$3,510.00
Waters Biosuite Sec Column, 450, 13 Um, 7.5mm X 300 Mm, 20k - 1m, 1/Pkg, Silica, Usp Class: L59, 2.5 - 7.5 Ph Range, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186002172
MFG.PART:
186002172
UNSPSC:
41116107
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
Primarily supports legacy methods. BioSuite SEC Columns are available in 4.6 mm, 7.5 mm, and 7.8 mm i.d. analytical and 21.5 mm i.d. preparative and guard columns.
Specifications
| Chemistry | Diol (OH) |
| Separation Mode | SEC |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2.5 pH |
| pH Range Max | 7.5 pH |
| Maximum Pressure | 225 psi (15 bar) |
| Endcapped | Yes |
| Molecular Weight Range Min | 20000 |
| Molecular Weight Range Max | 1000000 |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 13 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 450 Å |
| Format | Column |
| System | HPLC |
| USP Classification | L59 |
| Inner Diameter | 7.5 mm |
| Length | 300 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Application | Protein |
| Brand | BioSuite |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186002172 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186002172 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41116107 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |