We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Biosuite Diol (Oh) Guard Column, 4 Μm, 4.6 Mm X 35 Mm, 10k - 500k, 1/Pk
List Price
$1,392.00
Your Price
$1,392.00
Waters Biosuite Sec Guard Column, 4 Um, 4.6 Mm X 35 Mm, 1/Pkg, Silica, Usp Class: L20, 2.5 - 7.5 Ph Range, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186002163
MFG.PART:
186002163
UNSPSC:
41116107
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
Primarily supports legacy methods. BioSuite SEC Columns are available in 4.6 mm, 7.5 mm, and 7.8 mm i.d. analytical and 21.5 mm i.d. preparative and guard columns.
Specifications
| Chemistry | Diol (OH) |
| Separation Mode | SEC |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2.5 pH |
| pH Range Max | 7.5 pH |
| Maximum Pressure | 1800 psi (124 bar) |
| Endcapped | Yes |
| Molecular Weight Range Min | 10000 |
| Molecular Weight Range Max | 500000 |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 4 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Format | Guard Column |
| System | HPLC |
| USP Classification | L20 |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 35 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Application | Protein |
| Brand | BioSuite |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186002163 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186002163 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41116107 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |