We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Maximum Selectivity Rp And Hilic Uplc 3 Mm X 50 Mm Method Development Kit
List Price
$6,144.00
Your Price
$6,144.00
Waters Maximum Selectivity Rp And Hilic Uplc 3 X 50 Mm Method Development Kit, Hybrid, Low Silanol Activity, 185 M2/G, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-176002129
MFG.PART:
176002129
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
ACQUITY CSH Method Development Kits contain four columns. The (reversed-phase) Maximum Selectivity UPLC Method Development Kits contain three ACQUITY CSH columns and one ACQUITY UPLC HSS C18 SB column. The (reversed-phase and HILIC) Maximum Selectivity RP and HILIC UPLC Method Development Kits contain three ACQUITY CSH columns and one ACQUITY UPLC BEH Amide column.
Specifications
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 1.7 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Method Development Kit |
| Surface Area | 185 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Inner Diameter | 3 mm |
| Length | 50 mm |
| eCord | Yes |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | ACQUITY UPLC |
| Product Type | Column Kits |
| Units per Package | 4 pk |
| SKU | WAT-176002129 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 176002129 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |