We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Acquity Uplc Beh Amide Column, 130å, 1.7 Μm, 2.1 Mm X 100 Mm, 3/Pk
List Price
$4,272.00
Your Price
$4,272.00
Waters Acquity Uplc Beh Amide Column, 130, 1.7 Um, 2.1 Mm X 100 Mm, 3/Pkg, Hybrid, 2 - 11 Ph Range, 185 M2/G, Spherical, 12 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-176001908
MFG.PART:
176001908
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
ACQUITY BEH Amide columns retain extremely polar compounds, including carbohydrates and sugars. Based on BEH technology the ACQUITY Amide columns offer a chemically stable, trifunctionally bonded amide phase that is stable from pH 2 to 12 to enable the separation of polar analytes that span a wide range of polarity, structural moiety and pKa.
Specifications
| Chemistry | Amide |
| Separation Mode | Hydrophilic Interaction (HILIC) |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 11 pH |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | No |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 1.7 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 185 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | BEH |
| USP Classification | L68 |
| Inner Diameter | 2.1 mm |
| Length | 100 mm |
| Carbon Load | 12 % |
| eCord | Yes |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | ACQUITY UPLC |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-176001908 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 176001908 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |