We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Acquity Uplc Beh Phenyl Column, 130å, 1.7 Μm, 3 Mm X 150 Mm, 3/Pk
List Price
$4,416.00
Your Price
$4,416.00
Waters Acquity Uplc Beh Phenyl Column, 130, 1.7 Um, 3 Mm X 150 Mm, 3/Pkg, Hybrid, Usp Class: L11, 1 - 12 Ph Range, Low Silanol Activity, 185 M2/G, End Capped, Spherical, 15 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-176001809
MFG.PART:
176001809
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
ACQUITY BEH Phenyl columns provide complementary selectivity to C18 stationary phases, especially for polyaromatic compounds. This sorbent, along with the XBridge BEH Phenyl, provide you with the most chemiscally stable phenyl sorbent on the market and provides you with ultra-low column bleed, long column lifetimes and excellent peak shape.
Specifications
| Chemistry | Phenyl |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 12 pH |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Bonding Technology | Phenyl-Hexyl |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 1.7 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 130 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 185 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | BEH |
| USP Classification | L11 |
| Inner Diameter | 3 mm |
| Length | 150 mm |
| Carbon Load | 15 % |
| eCord | Yes |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | ACQUITY UPLC |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-176001809 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 176001809 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |