We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art H-B Durac Liquid-In-Glass Oven Thermometer; 35 To 200c, PFA Safety Coated, Organic Liquid Fill, Total Immersion
List Price
$50.50
Your Price
$50.50
Bel-Art H-B Durac Liquid-In-Glass Oven Thermometer; 35 To 200c, PFA Safety Coated, Organic Liquid Fill, Total Immersion, Glass Swell In Body Holds Thermometer In Place - BEL
NETA PART:
BEL-60803-1200
MFG.PART:
60803-1200
UNSPSC:
41112213
Manufacturer:
Bel-Art
Individually serialized, these oven thermometers contain red organic liquid against white back glass.
Should you require an individual Thermometer Calibration Report, factory calibrated thermometers or custom calibration services are available.
- Partial immersion versions feature a round glass swell to hold the thermometer in place
- B60803-0600, B60803-0800, B60803-1000 and B60803-1200 feature PFA safety coating to keep liquid and glass encapsulated in the event of breakage
Should you require an individual Thermometer Calibration Report, factory calibrated thermometers or custom calibration services are available.
| Quantity / Pack | 1 |
| Length | 180mm (7.1”) |
| Divisions | 1°C |
| H-B No. | 6/2213 |
| Range | 35/200°C |
| Accuracy | ±1°C, ±2°C above 100°C |
| Pfa Coated | Yes |
| Swell | No |
| SKU | BEL-60803-1200 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 60803-1200 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112213 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | Taiwan |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 1 |
| Depth | 10 |
| Height | 0.5 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |