We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art H-B Durac Plus Precision Liquid-In-Glass Laboratory Thermometer; -1 To 101c, 76mm Immersion, Organic Liquid Fill
List Price
$180.05
Your Price
$180.05
Bel-Art H-B Durac Plus Precision Liquid-In-Glass Laboratory Thermometer; -1 To 101c, 76mm Immersion, Organic Liquid Fill, Fractional Divisions For More Accurate Readings - BEL
NETA PART:
BEL-60730-0100
MFG.PART:
60730-0100
UNSPSC:
41112213
Manufacturer:
Bel-Art
Durac® Plus ™ precision thermometers are made with permanently fused markings and fractional degrees to provide precision and ensure accuracy.
- Mercury free, contain blue organic liquid against lead-free white back glass
- Ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical/medical industry, manufacturing, dairies, breweries and distilleries
- Traceable to NIST, individually serialized
- Include multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability
- Tested and inspected by our USA quality team
| Quantity / Pack | 1 |
| Length | 600mm (23.6”) |
| Divisions | 0.1°C |
| H-B No. | 6/0101 |
| Range | -1/101°C |
| Accuracy | ±1°C |
| SKU | BEL-60730-0100 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 60730-0100 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112213 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | China |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 1 |
| Depth | 24 |
| Height | 0.591 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |