We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art H-B Durac Plus Dry Block/Incubator Liquid-In-Glass Thermometer; 18 To 60c, PFA Safety Coated; 35mm Immersion, Organic Liquid Fill
List Price
$79.35
Your Price
$79.35
Bel-Art H-B Durac Plus Dry Block/Incubator Liquid-In-Glass Thermometer; 18 To 60c, PFA Safety Coated; 35mm Immersion, Organic Liquid Fill, Specifically For Heating Blocks And Dry Baths - BEL
NETA PART:
BEL-60701-0100
MFG.PART:
60701-0100
UNSPSC:
41112213
Manufacturer:
Bel-Art
Ideal for use in all standard heating blocks and water baths, these thermometers contain blue organic liquid fill against lead-free white back glass
- Traceable to NIST
- Include multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability
- Tested and inspected by our USA quality team
| Quantity / Pack | 1 |
| Length | 122mm (4.8”) |
| Divisions | 0.5°C |
| H-B No. | 6/1160 |
| Range | 18/60°C |
| Accuracy | ±0.5°C |
| Immersion | Partial Immersion: 35mm (1.4”) |
| SKU | BEL-60701-0100 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 60701-0100 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112213 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | Taiwan |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 1 |
| Depth | 6 |
| Height | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |