We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art H-B Enviro-Safe Precision Liquid-In-Glass Laboratory Thermometer; -1 To 61c, 76mm Immersion, Environmentally Friendly
List Price
$177.60
Your Price
$177.60
Bel-Art H-B Enviro-Safe Precision Liquid-In-Glass Laboratory Thermometer; -1 To 61c, 76mm Immersion, Environmentally Friendly, Precision Accuracy To ±1.0°C - BEL
NETA PART:
BEL-60509-0200
MFG.PART:
60509-0200
UNSPSC:
41112213
Manufacturer:
Bel-Art
This high precision, EnviroKleen™ certified thermometer is accurate to ±1.0°C and features green, non-toxic, biodegradable, Enviro-Safe® liquid against lead-free, white back glass.
- Meets government, education, and industry mandates to purchase “Green” products
- Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries
- Manufactured and tested by our USA quality team
- Traceable to NIST
- Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability
| Quantity / Pack | 1 |
| Length | 420mm (16.5”) |
| Divisions | 0.1°C |
| H-B No. | 20527 |
| Range | -1/61°C |
| Accuracy | ±1°C; ±0.5ºC at 23ºC |
| SKU | BEL-60509-0200 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 60509-0200 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112213 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | Germany |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 0.4 |
| Depth | 16.5 |
| Height | 0.4 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |