We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art H-B Double-Safe PFA Coated, Liquid-In-Glass Laboratory Thermometer; -20/150c, 76mm Immersion, Environmentally Friendly
List Price
$49.45
Your Price
$49.45
Bel-Art H-B Double-Safe PFA Coated, Liquid-In-Glass Laboratory Thermometer; -20/150c, 76mm Immersion, Environmentally Friendly, Protect Your Workplace And Ensure A Safe Environment! - BEL
NETA PART:
BEL-60400-0700
MFG.PART:
60400-0700
UNSPSC:
41112213
Manufacturer:
Bel-Art
These environmentally safe thermometers are PFA safety coated to keep liquid and glass contained in the event of breakage.
- Non-toxic, biodegradable, Enviro-Safe® liquid, against lead-free, yellow back glass provides easy readability and fewer reading errors
- Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries
- Manufactured and tested by our USA quality team
- Traceable to NIST
- Include a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability
| Quantity / Pack | 1 |
| Length | 300mm (12”) |
| Divisions | 1°C |
| H-B No. | 30515T |
| Range | -20/150°C |
| Accuracy | ±1°C, ±1.5°C above 100°C |
| SKU | BEL-60400-0700 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 60400-0700 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112213 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | Taiwan |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 0.5 |
| Depth | 12 |
| Height | 0.5 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |