Key Specifications Table
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
|---|---|---|---|
| Non-Sterile | Hydrophobic Polytetrafluoroethylene (PTFE) | 0.2 µm | Hydrophobic |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | SLFGR04NL |
| Trade Name |
|
| Description | Millex Syringe Filter, Fluoropore™ PTFE, Hydrophobic, Non-sterile |
| Background Information | Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Hydrophobic Fluoropore™ (PTFE) Membrane: • Ideal for filtering samples in organic solvents, and can also be used to prevent back-streaming of atmospheric moisture in venting applications. • Broad chemical compatibility and excellent solvent resistance with organic solutions • Available in 0.20 µm, 0.45 µm, and 5.0 µm pore sizes and three diameters to suit your application needs • Housing is made from a low-extractable, high density polyethylene (HDPE) or polypropylene. Available in Multiple Pack Sizes: SKU ending with NS (-------NS): 50 per pack SKU ending with NL (-------NL): 100 per pack SKU ending with TL (-------TL): 100 per pack. These syringe filters have a tube outlet SKU ending with NB (-------NB): 250 per pack SKU ending with NK (-------NK): 1000 per pack Applications: Fine Particle Removal and Clarification of Organic Solutions, Vent Filtration, Sterilization of Gases |
| Product Information | |
|---|---|
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| Filter Code | FG |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer slip, stepped |
| Housing Material | High-density polyethylene (HDPE) |
| Color Code | Natural inlet/natural outlet |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 14 bar (200 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Applications | |
|---|---|
| Application | 0.20 µm pore size, 4 mm diameter, Millex-FG hydrophobic PTFE membrane |
| Key Applications |
|
| Biological Information | |
|---|---|
| Sample Type |
|
| Media | Fluoropore® |
| Sterility | Non-Sterile |
| Wettability | Hydrophobic |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Pore Size | 0.2 µm |
| Hold-up Volume | < 10 µL |
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 19.7 mm |
| Filtration Area | 0.1 cm² |
| Volume | 1 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 4 mm |
| Materials Information | |
|---|---|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Regulatory Conformance | For general laboratory use only |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | hydrophobic PTFE, 4 mm, non-sterile, 100 |
| Material Package | non sterile |