Key Specifications Table
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
|---|---|---|---|
| Non-Sterile | Hydrophilic Polytetrafluoroethylene (PTFE) | 0.45 µm | Hydrophilic |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | SLCRM25NS |
| Trade Name |
|
| Description | Millex Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, HPF, Non-sterile |
| Background Information | Overview of Non-Sterile Millex® HPF Syringe Filters • HPF Millex includes two different media: a graduated glass fiber prefilter (10.0 to 0.7 µm) to remove larger particles and an 0.20 or 0.45 µm membrane filter for fine filtration • Significantly greater throughput than standard filters without prefiltration media, especially when filtering particle-laden solutions • For manual or automated use • Low-extractable polyethylene housing Available in 3 Pack Sizes: SKU ending with NS (-------NS): 50 per pack SKU ending with NK (-------NK): 1000 per pack SKU ending with NZ (-------NZ): 200 pack that is preassembled in 8 tubes of 25 each. Applications: Drug Dissolution Testing, Automated Sample Preparation, Clarification of Solutions Containing High Particle Levels |
| Product Information | |
|---|---|
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| Filter Code | HPF/LCR |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer slip |
| Color Code | Natural inlet/natural outlet |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 7 bar (100 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Quality Level | MQ400 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | 0.45 µm pore size, 25 mm diameter, Millex-LCR hydrophilic PTFE membrane with glass fiber prefilter, domed housing |
| Key Applications |
|
| Biological Information | |
|---|---|
| Sterility | Non-Sterile |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 µm |
| Hold-up Volume | 0.25 mL |
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 21 mm |
| Filtration Area | 3.9 cm² |
| Volume | 100 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 25 mm |
| Materials Information | |
|---|---|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Regulatory Conformance | For general laboratory use only |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | PTFE, with glass fiber prefilter, 25 mm, non-sterile, 50 |
| Material Package | non sterile |