We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Simport Centrifuge Tubes 15mL Conical, 17x120, PS PK/100, 1000/CS
List Price
$203.74
Your Price
$203.74
Simport Centrifuge Tubes 15ml Conical, 17x120, Ps Pk/100, 1000/Cs - SIM
NETA PART:
SIM-T408
MFG.PART:
T408
UNSPSC:
41121710
Manufacturer:
Simport
Suitable for general centrifugation, urinalysis procedures and serum separation. These conical bottom tubes are chemically clean and metal free, ready to use and uniform in size and shape, measuring 17 x 120 mm. Graduations are at 0.25, 0.5, 1.0, 2.5, 5, 10, 12 and 15 ml. Polystyrene tubes resist a centrifuge speed of 1200g while polypropylene tubes resist speeds of up to 3000g.
For Plug Caps, see T401-10 Series.
| Bottom (Tube) | Conical Bottom |
| Width (mm) | 17 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Volume | 15 ml |
| Qty/Cs | 1000 |
| SKU | SIM-T408 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | T408 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41121710 |
| Manufacturer Name | Simport |
| ProductLine | SIM |
| Qty | 1000 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 10.625 |
| Depth | 11.5 |
| Height | 21.125 |
| Weight | 16.270000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |