We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning® Gosselin™ Petri Dish 100 x 25 mm, 3 Vents, Sterile, 500/CS
List Price
$537.15
Your Price
$537.15
Corning Gosselin Petri Dish 100 x 25 mm, 3 Vents, Sterile, 500/CS - GOS
NETA PART:
GOS-BT93-02
MFG.PART:
BT93-02
UNSPSC:
41122101
Manufacturer:
Corning Life Sciences
- Diam. 90 mm
- Crystal Polystyrene (PS)
- Optimal flatness
- Easy opening sleeves
- 3 vents
- Sterile
Details
| Product Number | BT93-02 |
| Qty./Pk | 10 / Pk |
| Qty./Cs | 500 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Dish Style | Petri |
| Petri Dish Style | 100 mm x 25 mm |
| Diameter | 100 mm (approx.) |
| Height | 25 mm (approx.) |
| Application | Environmental and Water Testing Food and Beverage Testing Pharmaceutical Quality Control and Life Sciences |
| Dish Type | Slippable |
| Vented | Yes |
| SKU | GOS-BT93-02 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | BT93-02 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122101 |
| Manufacturer Name | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | GOS |
| Qty | 500 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 20.4 |
| Height | 21 |
| Weight | 24.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |
Write Your Own Review