We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Perkin Elmer 1 mm, Siltek Deactivated Glass PSS Liner, 5/pk
List Price
$988.88
Your Price
$988.88
Perkin Elmer Pss Siltek Deactivated Split/Splitless Liner With Wool 1mm Package Of 5 - PE (Additional S&H or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
PE-N6502000
MFG.PART:
N6502000
UNSPSC:
41115700
Manufacturer:
PerkinElmer
Overview
Inlet liners for split injection have mixing chambers with tortuous flow paths to allow full vaporization of the sample. Deactivating the surface of these liners prevents active compounds from degrading. Packing the liner with wool will trap non-volatile residue and prevent column contamination when analyzing dirty samples. Inlet liners for splitless injection are generally designed as straight tubes, although new designs such as the gooseneck will help contain the sample in the injector. Packing these liners with wool will also help trap non-volatile residue and prevent column contamination.
Specifications
| Inner Diameter | 1 mm |
|---|---|
| Length | 86.2 mm |
| Material | Glass |
| Outer Diameter | 4 mm |
| Product Compatibility | Clarus 680, Clarus 480, Clarus 590, Clarus 580, Clarus 690 |
| Product Group | GC Injector Liners |
| Quantity | 5.0 |
| Style | Split/Splitless |
| Technology Type | Gas Chromatography (GC) |
| Type | With Wool |
| Unit Size | 5 |
| SKU | PE-N6502000 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | N6502000 |
| UM | PK |
| UNSPSC | 41115700 |
| Manufacturer Name | PerkinElmer |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | PE |
| Qty | 5 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 4 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |