We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
OHAUS Weight Set(13), 100 G-100 Mg, Ultraclass
List Price
$1,537.00
Your Price
$1,537.00
OHAUS Weight Set(13), 100 G-100 Mg, Ultraclass - OHS
NETA PART:
OHS-30390076
MFG.PART:
30390076
UNSPSC:
41111505
Manufacturer:
OHAUS
Overview
ASTM Reference Calibration Weight Sets
Applications
Use as a primary reference for calibrating other mass standards and use for traceability between national mass standards and ASTM Class 1 weights and lower. This class is appropriate for calibrating high-precision balances with readability as low as 0.01 mg.
Construction
1 g and above - two-piece 500 mg and below - one-piece
Design Features
Weights 50 kg through 1 g are cylindrical with handling knob. Weights 500 mg and below are flat with one end turned up for easy handling.
Specifications
| Calibration Certificate | No Certificate |
| ASTM Class | UltraClass; Troemner UltraClass |
| Weight Set Range | 100 g - 100 mg |
| Set Capacity | 200 g |
| Set Total Pieces | 13 |
| Protective Case | Included |
| Construction | 1 g and above are two-piece; 500 mg and below are one-piece |
| Density at 20°C | Below 1 g are 7.95 g/cm3; 1 g and above are 8.03 g/cm3 |
| Dimensions in Case | 3.5 in x 7 in x 8 in (8.89 cm x 17.78 cm x 20.32 cm) (LxHxW) |
| Set Contents | 10 g; (2) 20 g; 100 g; 100 mg; (2) 2 g; (2) 200 mg; 1 g; 50 g; 5 g; 500 mg |
| Weight Material | Below 1 g are 304 Stainless Steel; Weights 1 g and above are Troemner Alloy 8. Weights below 1 g are 304 Stainless Steel.; ≥1 g are Troemner Alloy 8 |
| Wgt Origin (USA) | USA |
| SKU | OHS-30390076 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 30390076 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41111505 |
| Manufacturer Name | OHAUS |
| ProductLine | OHS |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 7.32519685 |
| Depth | 9.5 |
| Height | 4.5 |
| Weight | 2.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |