We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
OHAUS Wt Set(27),2x2 Kg-1 Mg,Ultraclass,Nvlap
List Price
$10,416.00
Your Price
$10,416.00
OHAUS Wt Set(27),2x2 Kg-1 Mg,Ultraclass,Nvlap - OHS
NETA PART:
OHS-30390018
MFG.PART:
30390018
UNSPSC:
41111505
Manufacturer:
OHAUS
Overview
ASTM Reference Calibration Weight Sets
Applications
Use as a primary reference for calibrating other mass standards and use for traceability between national mass standards and ASTM Class 1 weights and lower. This class is appropriate for calibrating high-precision balances with readability as low as 0.01 mg.
Construction
1 g and above - two-piece 500 mg and below - one-piece
Design Features
Weights 50 kg through 1 g are cylindrical with handling knob. Weights 500 mg and below are flat with one end turned up for easy handling.
Specifications
| Calibration Certificate | ISO/IEC 17025 Accredited Certificate |
| ASTM Class | UltraClass; Troemner UltraClass |
| Weight Set Range | (2) 2 kg - 1 mg |
| Set Capacity | 6 kg |
| Set Total Pieces | 27 |
| Protective Case | Included |
| Construction | 1 g and above are two-piece; 500 mg and below are one-piece |
| Density at 20°C | Below 5 mg are 2.70 g/cm3; 500 mg to 5 mg are 7.95 g/cm3; 2 kg and above are 7.95 g/cm3; 1 kg to 1 g are 8.03 g/cm3 |
| Dimensions in Case | 7.3 in x 15.2 in x 19.2 in (18.542 cm x 38.608 cm x 48.768 cm) (LxHxW) |
| Set Contents | (2) 2 g; (2) 200 g; (2) 20 mg; 500 mg; 10 g; (2) 20 g; 100 g; 100 mg; 10 mg; (2) 200 mg; 1 g; 50 g; (2) 2 kg; 5 g; 1 kg; 5 mg; 500 g; (2) 2 mg; 50 mg; 1 mg |
| Weight Material | 500 mg to 5 mg are 304 Stainless Steel; ≥2 kg are 316 Stainless Steel; Below 5 mg are Aluminum; 1 kg to 1 g are Troemner Alloy 8; Weights 2 kg and above are 316 Stainless Steel. Weights 1 g through 1 kg are Troemner Alloy 8. Weights 5 mg through 500 mg are 304 Stainless Steel. Weights below 5 mg are 3003-H14 Aluminum. |
| Wgt Origin (USA) | USA |
| SKU | OHS-30390018 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 30390018 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41111505 |
| Manufacturer Name | OHAUS |
| ProductLine | OHS |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 7.5 |
| Depth | 16 |
| Height | 13 |
| Weight | 25.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |