Key Specifications Table
| Species Reactivity | Key Applications | Host | Format | Antibody Type |
|---|---|---|---|---|
| M | WB, IF, IP | M | Purified | Monoclonal Antibody |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | MABS2005-25UG |
| Description | Anti-2A peptide Antibody, clone 3H4 |
| Background Information | 2A peptides and 2A-like peptide sequences (known as cis-acting hydrolase elements or CHYSEL) are a superior alternative to internal ribosomal entry sites (IRES) for coordinating the expression of multiple gene products from a single recombinant construct. The 2A sequences are relatively short peptides of about 20 amino acids (depending on the virus of origin) containing the consensus motif Asp-Val/Ile-Glu-X-Asn-Pro-Gly-Pro. 2A peptides allow multiple proteins to be encoded as polyproteins, which then dissociate into component proteins upon translation. The 2A sequence impairs normal peptide bond formation via a mechanism called ribosomal skipping, which results in effective, non-enzymatic generation of distinct peptide products from a single multicistronic construct. 2A peptides are used by several families of viruses, the best known foot-and-mouth disease virus of the Picornaviridae family, for producing multiple polypeptides. Anti-2A peptide, clone 3H4 recognizes 2A sequence derived from foot and mouth piconavirus (VKQTLNFDLLKLAGDVESNPG*P) with cleavage site between G and P. (Ref.: Trichas, G, et al. (2008). BMC Biol. 6: 40). |
| Product Information | |
|---|---|
| Format | Purified |
| Presentation | Purified mouse monoclonal antibody IgG1 in buffer containing 0.1 M Tris-Glycine (pH 7.4), 150 mM NaCl with 0.05% sodium azide. |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Anti-2A peptide, clone 3H4 Antibody, Cat. No. MABS2005-25UG, validated for use in Western Blotting, Immunofluorescence and Immunoprecipitation. |
| Key Applications |
|
| Application Notes | Western Blotting Analysis: A representative lot detected 2A peptide in HEK293 SpCas9-P2A-Puro and NIH3T3 SpCas9-T2A-Puro cell lysates (Courtesy of Stefan Schuchner, Ph.D. and Egon Ogris, M.D., Medical University of Vienna, Austria). |
| Biological Information | |
|---|---|
| Immunogen | KLH-conjuated linear peptide corresponding to sequence CGDVEENPG (free C-term) derived from Thosea asigna virus. |
| Concentration | Please refer to lot specific datasheet. |
| Host | Mouse |
| Specificity | Clone 3H4 detects 2A peptide in murine cells. |
| Isotype | IgG1 |
| Species Reactivity |
|
| Species Reactivity Note | Mouse. |
| Antibody Type | Monoclonal Antibody |
| Purification Method | Protein G purified |
| UniProt Number |
|
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Quality Assurance | Evaluated by Western Blotting in NIH3T3 expressing SpCas9-T2A-Puro cell lysate. |
| Usage Statement |
|
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage Conditions | Stable for 1 year at 2-8°C from date of receipt. |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 25 μg |