Key Specifications Table
| Species Reactivity | Key Applications | Host | Format | Antibody Type |
|---|---|---|---|---|
| Ma | DB, ELISA | M | Purified | Monoclonal Antibody |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | MABS1280 |
| Description | Anti-mS2i6A Antibody, clone CL-6 |
| Alternate Names |
|
| Background Information | The mS2i6A is an evolutionally conserved modification found in the tRNA. The hypermodified mS2i6A at position 37 occurs frequently in tRNAs that read codons starting with uridine. The mS2 group of mS2i6A is critical for the accurate decoding of Tyr and Phe codons. It has been shown that a deficiency of mS2i6A in the cognate poly(U) reader tRNA(Phe) leads to increased misreading when the near-cognate competitor tRNA4(Leu) is wild-type. It can lead to higher rejection rate of tRNA4(Leu) by more aggressive proofreading on the wild-type ribosome. It is believed that Cdk5rap1 specifically catalyzes the mS2 modification of mt-tRNAs and contributes to mitochondrial function in vivo. This modification regulates efficient mitochondrial translation and energy metabolism in mammals. Cdk5rap1 knockout mice that are deficient in the 2-methylthio modification in mt-tRNAs bearing Ser(UCN), Phe, Tyr and Trp, impaired mitochondrial protein synthesis is observed, which causes respiratory defects of mitochondria and myopathy in vivo. (Ref.: Deuchler, M et al. (2016). Cell Mol Life Sci. 73 (16); 3075-3095; Fakruddin, M., et al. (2017). Nucleic Acids Res. 2017 Nov 16;45(20):11954-11961). |
| Product Information | |
|---|---|
| Format | Purified |
| Presentation | Purified mouse monoclonal antibody IgG2b in buffer containing 0.1 M Tris-Glycine (pH 7.4), 150 mM NaCl with 0.05% sodium azide. |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Anti-mS2i6A, clone CL-6, Cat. No. MABS1280, is a mouse monoclonal antibody that detects mS2i6A and has been tested for use in Dot Blot and ELISA. |
| Key Applications |
|
| Application Notes | Dot Blot Analysis: A 1:200 dilution of this antibody detected mS2i6A in Mouse liver total RNA and Cdk5rap1 KO mouse total RNA (Courtesy of Fan-Yan Wei, Ph.D., Faculty of Life Sciences, Kumamoto University Japan). ELISA Analysis: A representative lot detected mS2i6A in ms2i6A and i6A wells (Courtesy of Fan-Yan Wei, Ph.D., Faculty of Life Sciences, Kumamoto University Japan). |
| Biological Information | |
|---|---|
| Immunogen | A synthesized mS2i6A nucleotide conjugated to BSA. |
| Clone | CL-6 |
| Concentration | Please refer to lot specific datasheet. |
| Host | Mouse |
| Specificity | Clone CL-6 recognizes wild-type total RNA, but not Cdk5rap1 KO total RNA. |
| Isotype | IgG2bκ |
| Species Reactivity |
|
| Species Reactivity Note | Mammals. |
| Antibody Type | Monoclonal Antibody |
| Entrez Gene Number |
|
| Purification Method | Protein G purified |
| UniProt Number |
|
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Quality Assurance | Evaluated by Dot Blot in Mouse Liver Total RNA. Dot Blot Analysis: A 1:2,000 dilution of this antibody detected mS2i6A in Mouse Liver total RNA. |
| Usage Statement |
|
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage Conditions | Stable for 1 year at 2-8°C from date of receipt. |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 100 μg |