Special Offers
Key Specifications Table
| Species Reactivity | Key Applications | Host | Format | Antibody Type |
|---|---|---|---|---|
| H, R | WB, IHC | M | Purified | Monoclonal Antibody |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | MABN491 |
| Description | Anti-Brevican Antibody, clone N294A/6 |
| Alternate Names |
|
| Background Information | Brevican core protein (BCAN), also known as Brain-enriched hyaluronan-binding protein (BEHAB) or Chondroitin sulfate proteoglycan 7 (CSPG7), may play a role in the terminally differentiating and the adult nervous system during postnatal development. It may stabilize interactions between hyaluronan (HA) and brain proteoglycans. Two isoforms exist, with isoform 1 (~99 kDa) being highly expressed from birth through 8 years of age and down-regulated by 20 years of age to low levels that are maintained in the normal adult cortex; and isoform 2 (~72 kDa) being expressed at uniformly low levels throughout development. |
| Product Information | |
|---|---|
| Format | Purified |
| Control |
|
| Presentation | Purified mouse monoclonal IgG2bκ in buffer containing 0.1 M Tris-Glycine (pH 7.4), 150 mM NaCl with 0.05% sodium azide. |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Anti-Brevican, clone N294A/6 is an antibody targeting the Brevican protein, validated for use in WB & IHC. |
| Key Applications |
|
| Application Notes | Western Blot Analysis: 2 µg/mL from a representative lot detected Brevican in 10 µg of human brain tissue lysate. Immunohistochemistry Analysis: A 1:500 dilution from a representative lot detected Brevican in rat midbrain, rat thalamus, and rat cerebellum tissues. Western Blot Analysis: A representative lot detected Brevican in rat brain tissue lysate and in WT, but not in Brevican knockout mouse brain tissue lysate. |
| Biological Information | |
|---|---|
| Immunogen | Recombinant protein corresponding to rat Brevican. |
| Clone | N294A/6 |
| Concentration | Please refer to the Certificate of Analysis for the lot-specific concentration. |
| Host | Mouse |
| Isotype | IgG2bκ |
| Species Reactivity |
|
| Antibody Type | Monoclonal Antibody |
| Entrez Gene Number |
|
| Gene Symbol |
|
| Purification Method | Protein G Purified |
| UniProt Number |
|
| Molecular Weight | ~140 kDa observed. The calculated molecular weight of this protein is 96 kDa. A second isoform is known to exist at 69 kDa. This protein may be observed at a higher molecular weight due to glycosylation. A proteolyticaly cleaved fragment of Brevican may be observed at ~50 kDa in some tissue lysates. |
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Quality Assurance | Evaluated by Western Blot in rat brain tissue lysate. Western Blot Analysis: 2 µg/mL of this antibody detected Brevican in 10 µg of rat brain tissue lysate. |
| Usage Statement |
|
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage Conditions | Stable for 1 year at 2-8°C from date of receipt. |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 100 µg |