Special Offers
Key Specifications Table
| Species Reactivity | Key Applications | Host | Format | Antibody Type |
|---|---|---|---|---|
| M | WB, ICC | M | Purified | Monoclonal Antibody |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | MABN1847 |
| Description | Anti-Synapsin-1 Antibody, clone MEGS3-10A |
| Alternate Names |
|
| Background Information | Synapsin-1 (UniProt O88935; also known as Synapsin I) is encoded by the Syn1 (also known as Syn-1) gene (Gene ID 20964) in murine species. The synapins constitute a family of abundant neuronal phosphoproteins that regulate SV trafficking and neurotransmitter release at the pre-synaptic terminal. Three genes exisit in mammals, encoding altogether 11 synapsin members by alternative splicings (Synapsin Ia & Ib by SYN1, Synapsin IIa & IIb by SYN2, Synapsin IIIa through IIIf by SYN3), Syn III is the most precociously expressed isoform that has a role in the early phases of neural development and is downregulated in mature neurons. On the other hand, Syn I and Syn II are expressed at low levels at birth and their expressions progressively increase during synaptogenesis to reach a stable plateau at 1–2 months of life. The NH2-terminal region is divided in A, B, and C domains and is highly conserved among synapsin isoforms. Synapsins are regulated by postransloational phosphorylations. Domain A contains PKA and CaMKI/IV phosphorylation sites, domain B contains MAPK/Erk phosphorylation sites, and domain C is phosphorylated by Src. The c-terminal regions contain spliced domains and diverge among synapsin isoforms (domain D in Syn Ia and Ib, domain G in Syn IIa and IIb, domain H in Syn IIa, and domain J in Syn IIIa), although they all bear proline-rich regions binding to several SH3-containing proteins and additional phosphorylation sites for CaMKII, MAPK/Erk, and cdk1/5. |
| Product Information | |
|---|---|
| Format | Purified |
| Presentation | Purified mouse monoclonal IgG2bκ antibody in buffer containing 0.1 M Tris-Glycine (pH 7.4), 150 mM NaCl with 0.05% sodium azide. |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Key Applications |
|
| Application Notes | Immunocytochemistry Analysis: The ascites prior to antibody purification detected Synapsin-1 in primary mouse cortical neurons (Courtesy of Professor Michael E. Greenberg, Harvard Medical School, Boston, MA). Western Blotting Analysis: An 1:1000 dilution of the ascites prior to antibody purification detected a higher Synapsin-1 expression in brain lysate from a 60-day old (P60) mouse than from a 6-day old (P6) mouse (Courtesy of Professor Michael E. Greenberg, Harvard Medical School, Boston, MA). |
| Biological Information | |
|---|---|
| Immunogen | Recombinant full-length mouse synapsin-1. |
| Clone | MEGS3-10A |
| Concentration | Please refer to lot specific datasheet. |
| Host | Mouse |
| Isotype | IgMκ |
| Species Reactivity |
|
| Antibody Type | Monoclonal Antibody |
| Entrez Gene Number |
|
| Gene Symbol |
|
| UniProt Number |
|
| Molecular Weight | ~75 kDa observed. |
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Quality Assurance | Evaluated by Western Blotting in mouse brain tissue lysate. Western Blotting Analysis: 1.0 µg/mL of this antibody detected Synapsin-1 in 10 µg of mouse brain tissue lysate. |
| Usage Statement |
|
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage Conditions | Stable for 1 year at 2-8°C from date of receipt. |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 100 µL |