Special Offers
Key Specifications Table
| Species Reactivity | Key Applications | Host | Format | Antibody Type |
|---|---|---|---|---|
| H | ICC, IP | M | Purified | Monoclonal Antibody |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | MABE1114 |
| Description | Anti-CENP-C Antibody, clone AL61A |
| Alternate Names |
|
| Background Information | Centromere protein C (UniProt Q03188; also known as CENP-C, CENP-C 1, Centromere autoantigen C, Centromere protein C 1, Interphase centromere complex protein 7) is encoded by the CENPC (also known as CENPC1, ICEN7) gene (Gene ID 1060) in human. Kinetochores assemble on centromeres to bind spindle microtubules and mediate chromosome segregation during cell division. CENP-C is a subunit of constitutive centromere-associated network (CCAN) that acts as the centromere-kinetochore interface. CCAN is a large complex composed of at least 16 different centromeric proteins (CENPs). CENP-C plays an important role in kinetochore assembly downstream of CENP-A. The PEST domain in the N-terminal half of CENP-C interacts directly with the CCAN subcomplex CENP-HIKM (CENP-H, CENP-K, CENP-I, and CENP-M) and CENP-C depletion is shown to casue mislocalization of CENP-T and the CENP-HIKM complex subunits in HeLa cells. |
| Product Information | |
|---|---|
| Format | Purified |
| Presentation | Purified mouse monoclonal IgG1κ antibody in buffer containing 0.1 M Tris-Glycine (pH 7.4), 150 mM NaCl with 0.05% sodium azide. |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Anti-CENP-C Antibody, clone AL61A is an antibody against CENP-C for use in Immunocytochemistry, Immunoprecipitation. |
| Key Applications |
|
| Application Notes | Immunoprecipitation Analysis: Prior to antibody purification, clone AL61A hybridoma culture supernatant immunoprecipitated CENP-C from HeLa nuclear extract (Courtesy of Dr. Giovanna Roncador, Spanish National Cancer Research Centre (CNIO), Madrid, Spain). Immunocytochemistry Analysis: Prior to antibody purification, clone AL61A hybridoma culture supernatant detected nuclear CENP-C puncta by fluorescent immunocytochemistry staining of permeabilized HeLa and Jurkat cells (Courtesy of Dr. Giovanna Roncador, Spanish National Cancer Research Centre (CNIO), Madrid, Spain). Immunocytochemistry Analysis: Prior to antibody purification, clone AL61A hybridoma culture supernatant immunostained CENP-C-transfected, but not ZBTB32-transfected, HEK293T cells (Courtesy of Dr. Giovanna Roncador, Spanish National Cancer Research Centre (CNIO), Madrid, Spain). |
| Biological Information | |
|---|---|
| Immunogen | GST-tagged recombinant human CENP-C N-terminal fragment. |
| Epitope | N-terminal. |
| Clone | AL61A |
| Concentration | Please refer to lot specific datasheet. |
| Host | Mouse |
| Specificity | Expected to react with both spliced isoforms of human CENP-C reported by UniProt (Q03188). |
| Isotype | IgG1κ |
| Species Reactivity |
|
| Antibody Type | Monoclonal Antibody |
| Entrez Gene Number |
|
| Gene Symbol |
|
| Purification Method | Protein G Purified |
| UniProt Number |
|
| Molecular Weight | 106.8 kDa (isoform 1) and 61.54 kDa (isoform 2) calculated. |
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Quality Assurance | Evaluated by Immunocytochemistry in Jurkat cells. Immunocytochemistry Analysis: A 1:250 dilution of this antibody detected CENP-C in Jurkat cells. |
| Usage Statement |
|
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage Conditions | Stable for 1 year at 2-8°C from date of receipt. |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 100 μg |