| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | FALP01300 |
| Trade Name |
|
| Description | Fluoropore Membrane Filter |
| Background Information | Our Fluoropore™ membrane is a hydrophobic, polytetrafluoroethylene (PTFE) polymer membrane bonded to a high density polyethylene support to improve the handling characteristics of the filter for normal applications. Fluoropore™ membranes provide broad chemical compatibility, high flow rates and consistency. (Please note that catalogue numbers containing "FHUP" are unlaminated, or produced without a backing.) Our Omnipore™ membrane is a hydrophilic PTFE membrane that is compatible with virually all solvents, acids, and alkaline solutions. Features & Benefits: - Biologically and chemically inert - High porosity yields high flow rates - Hydrophobic and hydrophilic PTFE varieties available for filtration of aqueous and organic-based samples Applications: - Fluoropore™ Membrane: Clarifying Acids, Bases and Solvents; Air Monitoring; Filtering and Venting Gases; UV Spectroscopy - Omnipore™ Membrane: Filtration of Aqueous Solutions, Clarifying Acids and Alkaline Solution |
| Product Information | |
|---|---|
| Filter Code | FALP |
| Filter Color | White |
| Maximum Operating Temperature | 130°C (Curling observed at elevated temperatures) |
| Filter Type | Screen filter |
| Applications | |
|---|---|
| Application | 1.0 µm pore size, hydrophobic PTFE, 13 mm membrane |
| Contaminant of Interest |
|
| Regulated Test Method Number |
|
| Biological Information | |
|---|---|
| Media | Fluoropore® |
| Wettability | Hydrophobic |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Pore Size | 1.0 µm |
| Air Flow Rate | ≥ 300 ml/min-cm2 (Gurley) |
| Bubble Point at 23 °C | ≥6.5 PSI (0.45 bar), air with methanol |
| Flow Rate | ≥ 150 ml/min-cm²(27 inHg, methanol) |
| Gravimetric Extractables | ≤ 0.5% |
| Porosity % | ≥ 65% |
| Dimensions | |
|---|---|
| Filter Surface | Plain |
| Thickness | ≥ 100um |
| Filter Diameter (⌀) | 13 mm |
| Materials Information | |
|---|---|
| Chemistry |
|
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 100 pack, PTFE, hydrophobic, 1.0 µm, 13 mm, white, plain |