Special Offers
Key Specifications Table
| Species Reactivity | Key Applications | Host | Format | Antibody Type |
|---|---|---|---|---|
| R, B | IHC, WB, ELISA | Rb | Affinity Purified | Polyclonal Antibody |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | ABN20 |
| Replaces | AB1765P; |
| Description | Anti-Dopamine D(1A) Receptor Antibody |
| Alternate Names |
|
| Background Information | Dopaminergic signals are thought to modulate corticostriatal synapses onto medium spiny projection neurons, and this plasticity is, in turn, thought to alter patterns of activity during learning. Subversion of these processes in clinical and rodent models is hypothesized to contribute importantly to addiction to psychostimulants, seizures, and movement disorders in Huntington’s (HD) and Parkinson’s disease (PD). Dopamine receptor D1, also known as DRD1, is the most abundant dopamine receptor (of the five types D1-D5) in the central nervous system and is critically involved in these processes and the modulation of D2 receptor mediated events. Coupled with G-protein, the D1a receptor stimulates adenylyl cyclase and activates cyclic AMP-dependent protein kinases including the key molecular switch, DARPP-32. |
| Product Information | |
|---|---|
| Format | Affinity Purified |
| Control |
|
| Presentation | Purified rabbit polyclonal in buffer containing 0.1 M Tris-Glycine (pH 7.4, 150 mM NaCl) with 0.05% sodium azide. |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Anti-Dopamine D(1A) Receptor Antibody detects level of Dopamine D(1A) Receptor & has been published & validated for use in IH, WB, ELISA. |
| Key Applications |
|
| Application Notes | Immunohistochemistry Analysis: A 1:300 dilution from a previous lot detected D(1A) dopamine receptor in rat brain tissue. ELISA Analysis: Tested in ELISA against antigen-coated plate. A 1:100 dilution from a previous lot detected dopamine D(1A) receptor peptide. |
| Biological Information | |
|---|---|
| Immunogen | KLH-conjugated linear peptide of rat dopamine D(1A) receptor at and around the cytoplasmic domain. |
| Epitope | Cytoplasmic Domain |
| Concentration | Please refer to the Certificate of Analysis for the lot-specific concentration. |
| Host | Rabbit |
| Specificity | This antibody recognizes D(1A) dopamine receptor. |
| Species Reactivity |
|
| Species Reactivity Note | Demonstrated to react with rat. Predicted to react with bovine based on 100% sequence homology. |
| Antibody Type | Polyclonal Antibody |
| Entrez Gene Number |
|
| Entrez Gene Summary | Induces dopamine sensitive adenylate cyclase activation; plays a role in regulating food intake [RGD]. |
| Gene Symbol |
|
| Purification Method | Affinity Purfied |
| UniProt Number |
|
| UniProt Summary | FUNCTION: This is one of the five types (D1 to D5) of receptors for dopamine. The activity of this receptor is mediated by G proteins which activate adenylyl cyclase. SUBUNIT STRUCTURE: Interacts with calcyon By similarity. Interacts with DNAJC14 via its C-terminus. SUBCELLULAR LOCATION: Cell membrane; Multi-pass membrane protein. Endoplasmic reticulum membrane; Multi-pass membrane protein. Note: Transport from the endoplasmic reticulum to the cell surface is regulated by interaction with DNAJC14. TISSUE SPECIFICITY: Brain, in the striatum, the nucleus accumbens, and the olfactory tubercle. PTM: N-glycosylated. SEQUENCE SIMILARITIES: Belongs to the G-protein coupled receptor 1 family. |
| Molecular Weight | ~ 55 kDa is observed |
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Quality Assurance | Evaluated by Western Blot in rat testis tissue lysate. Western Blot Analysis: 2 µg/ml of this antibody detected dopamine D(1A) receptor in 10 µg of rat testis tissue lysate. |
| Usage Statement |
|
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage Conditions | Stable for 1 year at 2-8°C from date of receipt. |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 100 µg |