Special Offers
Key Specifications Table
| Species Reactivity | Key Applications | Host | Format | Antibody Type |
|---|---|---|---|---|
| H, M, R | WB, IH(P) | Rb | Affinity Purified | Polyclonal Antibody |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 09-162 |
| Brand Family | Upstate |
| Trade Name |
|
| Description | Anti-Wnt3A Antibody |
| Background Information | The Wnt family of consists of ligands involved in cell development, fate determination, organogenesis, and oncogenesis. Information on Wnt signaling has been inferred from genetic analysis of wingless (wg) signaling in Drosophila. The Wnt signaling cascade initiates at the cell membrane when Wnt interacts with its receptor, a member of the Frizzled (Fz) transmembrane receptor family and lipoprotein receptor–related proteins 5 and 6 (LRP-5/6). This interaction relays the signal into the interior of the cell where disheveled (dsh) is brought to the membrane and gets phosphorylated/activated. Dsh promotes the inactivation of GSK3 kinase activity, thus preventing the phosphorylation of β-Catenin and allowing it to accumulate as it avoids ubiquination and subsequent proteosome degradation. Stable β-Catenin accumulates in the cytoplasm where it interacts with lymphoid enhancer factor/T cell factor (LEF/TCF) and translocates into the nucleus. This results in activation of TCF-responsive genes which are thought to play key roles in development and cancer. Negative regulators of the pathway may include axin and the tumor suppressor APC. |
| Product Information | |
|---|---|
| Format | Affinity Purified |
| Presentation | Affinity purified rabbit polyclonal in storage buffer containing PBS and 0.05% sodium azide. |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Anti-Wnt3A Antibody is an antibody against Wnt3A for use in WB, IH(P). |
| Key Applications |
|
| Biological Information | |
|---|---|
| Immunogen | Synthetic KLH-conjugated peptide directed against the central region of human, mouse, and rat Wnt3A. |
| Epitope | Central |
| Concentration | Please refer to the Certificate of Analysis for the lot-specific concentration. |
| Host | Rabbit |
| Specificity | Recognizes Wnt3A |
| Isotype | IgG |
| Species Reactivity |
|
| Antibody Type | Polyclonal Antibody |
| Entrez Gene Number |
|
| Entrez Gene Summary | The WNT gene family consists of structurally related genes which encode secreted signaling proteins. These proteins have been implicated in oncogenesis and in several developmental processes, including regulation of cell fate and patterning during embryogenesis. This gene is a member of the WNT gene family. It encodes a protein which shows 96% amino acid identity to mouse Wnt3A protein, and 84% to human WNT3 protein, another WNT gene product. This gene is clustered with WNT14 gene, another family member, in chromosome 1q42 region. [provided by RefSeq] |
| Gene Symbol |
|
| Purification Method | Affinity Purfied |
| UniProt Number |
|
| UniProt Summary | FUNCTION: Ligand for members of the frizzled family of seven transmembrane receptors. Wnt-3 and Wnt-3a play distinct roles in cell-cell signaling during morphogenesis of the developing neural tube. SIZE: 352 amino acids; 39,365 Da SUBUNIT: Interacts with PORCN (By similarity). SUBCELLULAR LOCATION: Secreted › extracellular space › extracellular matrix. Tissue Specificity: Moderately expressed in placenta and at low levels in adult lung, spleen, and prostate. Sequence Similarities: Belongs to the Wnt family. |
| Molecular Weight | ~40 kDa |
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Quality Assurance | routinely evaluated by immunoblot on rat brain lysate |
| Usage Statement |
|
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage Conditions | Stable for 1 year at 2-8°C from date of receipt. Handling Recommendations: Upon receipt, and prior to removing the cap, centrifuge the vial and gently mix the solution. |
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 100 µL |