We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Enteral Syringe, Univia™ Connector
List Price
$264.56
Your Price
$264.56
BD Enteral Syringe, Univia™ Connector, 5ml, 125/Pk, 4 Pk/Cs (Continental Us Only) - BD
GROUP SKU:
BD-305855
GTIN
| GTIN - Case | 50382903058551 | 500 |
| GTIN - Shelfpack | 30382903058557 | 125 |
| GTIN - each | 00382903058556 | 1 |
Packaging
| Box Height | 19.68 cm |
| Box Length | 34.92 cm |
| Box Width | 14.6 cm |
| Case Height | 40.00 cm |
| Case Length | 34.92 cm |
| Case Width | 18.87 cm |
| Case Quantity | 500 |
| Quantity - Shelfpack | 100 |
Product Basic Specification
| Fill Volume | 5 ml |
| Syringe Tip Type | Slip type |
| Typical Application | Intended to be used by healthcare professionals to measure and administer oral medication and enteral nutrition. |
Sustainability
| Disposable | Disposable, single-use |
| SKU | BD-305855 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 305855 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer Name | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 500 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review