We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD 3 mL BD Integra™ Retracting Safety Syringe with 25 G x 1 in. Needle
List Price
$661.04
Your Price
$661.04
BD Syringe, Integra™ 3ml Syringe, Detachable 25 G X 1" Needle, 100/Bx, 4 Bx/Cs (Continental Us Only) - BD
GROUP SKU:
BD-305270
GTIN
| GTIN - Shelfpack | 30382903052708 | 100 |
| GTIN - Case | 50382903052702 | 400 |
| GTIN - each | 00382903052707 | 1 |
Packaging
| Box Height | 22 cm |
| Box Length | 27 cm |
| Box Width | 20 cm |
| Case Height | 40.13 cm |
| Case Length | 40.13 cm |
| Case Width | 26.92 cm |
| Package | 100/box; 400/case |
Product Basic Specification
| Fill Volume | 3 mL |
| Hub Color | Orange |
| Needle Wall Type | Thin wall |
| Hub Type | Tru-Lok™ Retracting |
| Needle Gauge | 25 G |
| Hub Material | Polypropylene |
| Needle Length | 1 in. |
| Needle Tip Type | Regular |
| Needle Type | Hypodermic |
| Safety Engineered | Safety engineered product |
| Safety Engineered Feature | Retracting needle / syringe |
| Needle Wall Type | Thin wall |
| Syringe Size | 3 mL |
| Syringe Tip Type | Removeable Tru-Lok |
| Typical Application | General use |
Sustainability
| Disposable | Single-use disposable product |
| SKU | BD-305270 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 305270 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer Name | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 400 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review