We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Nova-Pak Silica Sentry Guard Cartridge, 60å, 4 Μm, 3.9 Mm X 20 Mm, 2/Pk
List Price
$522.00
Your Price
$522.00
Waters Nova-Pak Silica Sentry Guard Cartridge, 60a, 4 Um, 3.9 Mm X 20 Mm, 2/Pkg, Silica, Usp Class: L3, 2 - 8 Ph Range, High Silanol Activity, 120 M2/G, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-WAT046845
MFG.PART:
WAT046845
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
The 4 µm small particle size of Nova-Pak bonded phases offers high resolution, more efficient and faster chromatography by using shorter columns, reducing solvent consumption or by using longer columns to resolve even the most complex mixture. Semi-preparative columns with 6µm particle size packings give you an unparalleled range of separation possibilities. Stringent QC procedures in our cGMP manufacturing facility ensure batch-to-batch reproducibility.
Specifications
| Chemistry | Silica |
| Separation Mode | Normal-Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | No |
| Bonding Technology | Silica |
| Silanol Activity | High |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 4 µm |
| Pore Size | 60 Å |
| Format | Sentry Guard Cartridge |
| Surface Area | 120 |
| System | HPLC |
| USP Classification | L3 |
| Inner Diameter | 3.9 mm |
| Length | 20 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | Nova-Pak |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 2 pk |
| SKU | WAT-WAT046845 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | WAT046845 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |