We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Ic-Pak Cation Guard Column, 10 Um, 4.6 X 50 Mm
List Price
$900.00
Your Price
$900.00
Waters Ic-Pak Cation Guard Column, 10 Um, 4.6 X 50 Mm - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-WAT007356
MFG.PART:
WAT007356
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
Waters offers an array of products for ion chromatography . IC-Pak resin based columns allow you to analyze a full range of ions from numerous sample matrices, both simple and complex. They offer an exceptional linear loading range of less than 1.0 ppb to greater than 400 ppm without dilution and without pH limitation on eluent or sample. The flexibility exists for accurate and reproducible anion and cation analyses at all concentration levels.
Specifications
| Chemistry | Cation-Exchange |
| Separation Mode | Ion-Exchange |
| Maximum Pressure | 1000 psi (70 Bar) |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 10 µm |
| Format | Guard Column |
| System | HPLC |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 50 mm |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | IC-Pak |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-WAT007356 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | WAT007356 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |