We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Xselect Hss Cyano (Cn) Method Validation Kit, 100å, 2.5 Μm, 4.6 Mm X 150
List Price
$4,656.00
Your Price
$4,656.00
Waters Xselect Hss Cyano (Cn) Method Validation Kit, 100a, 2.5 Um, 4.6 Mm X 150 Mm, 3/Pkg, Silica, Usp Class: L10, 2 - 8 Ph Range, High Silanol Activity, 230 M2/G, Spherical, 5 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186006808
MFG.PART:
186006808
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
coverage, unendcapped, highly stable cyano phase that provides low hydrophobicity for the rapid elution of hydrophobic analytes as well as alternate selectivity to traditional alkyl chain columns. Packed in ultra-low dispersion hardware, 2.5 µm eXtended Performance [XP] columns enable exceptional separation performance, robustness and throughput for HPLC assays while enabling a seamless transition path toward UPLC adoption.
Specifications
| Chemistry | Cyano (CN) |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Maximum Pressure | 10000 psi (690 Bar) |
| Endcapped | No |
| Silanol Activity | High |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.5 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 100 Å |
| Format | Method Validation Kit |
| Surface Area | 230 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | HSS |
| USP Classification | L10 |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 150 mm |
| Carbon Load | 5 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | XSelect |
| Product Type | Column Kits |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-186006808 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186006808 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |