We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Symmetry C8 Cartridge, 100å, 3.5 Μm, 4.6 Mm X 100 Mm, 1/Pk
List Price
$1,284.00
Your Price
$1,284.00
Waters Symmetry C8 Cartridge, 100a, 3.5 Um, 4.6 Mm X 100 Mm, 1/Pkg, Silica, Usp Class: L7, 2 - 8 Ph Range, Low Silanol Activity, 335 M2/G, End Capped, Spherical, 11.7 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-WAT066215
MFG.PART:
WAT066215
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
Symmetry C8 columns feature monofunctionally bonded C8 ligands on a high purity base-deactived silica. Symmetry columns have the tightest column specifications in the industry giving resulting highly reproducible chromatographic results. This product needs to be used in conjunction with other parts. Please see the section below on related parts for more information.
Specifications
| Chemistry | C8 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 3.5 µm |
| Pore Size | 100 Å |
| Format | Cartridge |
| Surface Area | 335 |
| System | HPLC |
| USP Classification | L7 |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 100 mm |
| Carbon Load | 12 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | Symmetry |
| Product Type | Cartridge Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-WAT066215 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | WAT066215 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |