We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Cortecs C8 Column, 90å, 2.7 Μm, 3 Mm X 100 Mm, 1/Pk
List Price
$1,296.00
Your Price
$1,296.00
Waters Cortecs C8 Column, 90a, 2.7 Um, 3 Mm X 100 Mm, 1/Pkg, Silica, Usp Class: L7, 2 - 8 Ph Range, Low Silanol Activity, 100 M2/G, End Capped, Spherical, 4.5 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186008361
MFG.PART:
186008361
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
CORTECS C8 columns are used for general purpose method development under low pH test conditions. The C8 ligand is preferred for some assays because it is less hydrophobic and therefore less retetntive compared to C18 phases.
Specifications
| Chemistry | C8 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Temperature Limits | 45 C |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.7 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 90 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 100 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | Solid Core |
| USP Classification | L7 |
| Inner Diameter | 3 mm |
| Length | 100 mm |
| Carbon Load | 4.5 % |
| eCord | Yes |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | CORTECS |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186008361 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186008361 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |