We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Accq-Tag Ultra C18 Vanguard Cartridge, 2.5 Μm, 3
List Price
$636.00
Your Price
$636.00
Waters Accq-Tag Ultra C18 Vanguard Cartridge, 2.5 Μm, 3 - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186010408
MFG.PART:
186010408
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
The AccQ-Tag Ultra C18 VanGuard Cartridge, 2.5 µm, 3.9 x 5mm* connects to the inlet of the AccQ•Tag Utra C18 2.5 µm to protect the analytical column from matrix and sample contaminants, extending column lifetime without sacrifycing needs amino acid component resolution. *Note: Requires purchase and use of VanGuard 3.9 mm ID Cartridge Holder: p/n: 186007949
This Guard Column is compatible with:
p/n: 186010405 AccQ-Tag Ultra C18 Column, 2.5 µm, 4.6 x 50 mm
p/n: 186010406 AccQ-Tag Ultra C18 Column, 2.5 µm, 4.6 x 100 mm
p/n: 186010407 AccQ-Tag Ultra C18 Column, 2.5 µm, 4.6 x 150 mm
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Hybrid |
| pH Range Min | 1 pH |
| pH Range Max | 12 pH |
| Maximum Pressure | 10000 psi (690 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Bonding Technology | C18 |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.5 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 130 Å |
| QC Tested | Amino Acids |
| Format | VanGuard Cartridge |
| Packing Solvent | 50% Acetonitrile/50% Water |
| Surface Area | 185 |
| System | HPLC, UHPLC |
| Particle Technology | BEH |
| Technique | UHPLC, HPLC |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 3.9 mm |
| Length | 5 mm |
| Carbon Load | 18 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Application | Amino Acid |
| Brand | AccQ-Tag Ultra |
| Product Type | Guards |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-186010408 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186010408 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer Name | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |